Sinikka Langeland – Starflowers (2007)

Sinikka Langeland - Starflowers (2007)
Sinikka Langeland – Starflowers (2007)

Kolejny album ze znaczkiem ECM, ukazuje w niej ludową piosenkarkę z fińskich lasów Norwegii. Złożona z pieśni i improwizacji, mająca splecione inspiracje ludowe i Nordycki jazz. Kolejna logiczna kontynuacja prac Sinikka, trwająca od ostatnich dwóch dziesięcioleci.Po nabraniu doświadczenia z granych koncertów muzyki klasycznej, zaczęła przyglądać się współczesnej muzyce ludowej, lecz z równym zaciekawieniem interesuje się starszymi formami tej muzyki.

Jej własna, muzyczna twórczość w tym albumie, utożsamiana jest z poczuciem przestrzeni u charakterem ponadczasowości. Brzmienia są prezentowane na fińskich instrumentach, gdzie ich brzmienie i możliwości tworzenia wysokich oktawów, stała się częścią pasji całego zespołu. Szczególnie lubi na nich komponować zaklęcia, stare melodie z Finlandii i Karelii, średniowieczne ballady i pieśni ludowe.

Wszystkie piosenki na singlu, to poezja Hans Borli, fascynującej postaci, która doszła do publicznej wiadomości. Żył jak drwal, pisał poezję w nocy, a w jego wierszach, można poczuć jak jego doświadczenie żyje w Norweskich lasach. napisał ponad 1100 wierszy.

Lista utworów:

 1. Hostnatt pa Fjellskogen
 2. Den lille floyten
 3. Solv
 4. Treet som vekser opp-ned
 5. Saltstein
 6. Sus i myrull
 7. Stov
 8. Stjernestund
 9. Langt innpa skoga
 10. Det er ei slik natt
 11. Vindtreet
 12. Elghjertet
 13. Har du lyttet til elvene om natta?

 

Comments are closed.